Jak czyścić okulary ?

Jak czyścić, używać oraz przechowywać okulary aby służyły jak najdłużej ?

Prezentujemy kilka porad o charakterze edukacyjnym.


Jak prawidłowo używać okularów ?

 • Zawsze zdejmuj i zakładaj okulary oburącz, trzymając w połowie zauszników. Dzięki temu zapobiegniesz wykrzywianiu się oprawek. Ponadto, nie należy zakładać okularów na głowę w formie „opaski”, ponieważ może to spowodować pęknięcie i rozciągnięcie zauszników. Pamiętaj, aby zdeformowane oprawki zanieść do optyka, który ma doświadczenie w takich naprawach.
 • Przechowuj okulary w etui. Zapobiegnie to bowiem przypadkowym uszkodzeniom, zgnieceniom czy zalaniom.
 • Prawidłowo odkładaj okulary na powierzchnie płaskie. W poprawnym ułożeniu wygięty koniec zauszników powinien być skierowany do góry.
 • Nie pozostawiaj szkieł na działanie promieni słonecznych. Długotrwałe działanie wysokich temperatur może uszkodzić ich wewnętrzną strukturę oraz trwałość powłok uszlachetniających.

Jak prawidłowo czyścić okulary ?

Największym błędem popełnianym przez osoby noszące okulary jest wycieranie soczewek na sucho.

Prawidłowe mycie okularów powinno się zacząć od przemycia ich pod bieżącą ciepłą wodą. Następnie należy spryskać okulary specjalnym preparatem do czyszczenia dostępnym do nabycia w zakładzie optycznym, a następnie wytrzeć nadmiar preparatu mikrofazą. Jeżeli ściereczka jest czysta, a okulary częściowo zabrudzone, to ten zabieg pomoże.

Jeżeli okulary są silnie zabrudzone, to od razu polecamy sposób domowy tzn. potraktowanie każdej soczewki osobno z obu stron, płynem do mycia naczyń rozcieńczonym wodą. Mikstura ta, spowoduje pozbycie się wszelkich nieczystości na soczewkach, które utrudniają widzenie. Tak umyte i dokładnie opłukane okulary delikatnie wycieramy do sucha miękką ściereczką z mikrofazy, aż do momentu pozbycia się wszelkich smug.

Należy pamiętać, że ściereczki z mikrofazy można, a nawet trzeba myć. Tutaj z pomocą przychodzi, wspomniany wcześniej, płyn do mycia naczyń, który zneutralizuje ukryte między mikrowłóknami nieczystości. Po dokładnym opłukaniu, suszymy mikrofazę.

Nie polecamy :

 1. Nie wycieraj soczewek chusteczką higieniczną, papierowym ręcznikiem kuchennym, zwykłym ręcznikiem lub koszulą lub chusteczką nawilżoną dostępną w marketach. Kurz i brud mogą spowodować zarysowania i smugi co może prowadzić do powstawania ślepych kropek na soczewce.
 2. Nigdy nie używaj brudnej szmatki.
 3. Po czyszczeniu okularów pod bieżącą woda, przy wycieraniu do sucha, nie należy zbyt mocno naciskać na powierzchnię soczewki, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia lub odkształcenia soczewki.

Jak prawidłowo przechowywać okulary ?

 • Przechowuj okulary w etui wyścielonym mikrofibrą. Pozwoli to zapobiec zarysowaniom soczewki lub uszkodzeniu oprawki. Dla ostrożności możesz okulary dodatkowo owinąć ściereczką z mikrofibry.
 • Okulary wkładamy do etui szkłami w kierunku otwarcia, trzymając za mostek. W momencie, gdy okulary zostaną położone szkłami do dołu, mogą zostać one zarysowane.
 • Trzymaj okulary w bezpiecznym miejscu, tak by nie zostały one uszkodzone i były łatwe do znalezienia.

Nie polecamy :

 1. Trzymania okularów w torebkach, kieszeniach itp. bez etui. Może to spowodować porysowanie, pogięcie lub połamanie okularów.
 2. Zawieszania okularów na dekolcie ubrania lub we włosach, dotyczy to również okularów przeciwsłonecznych. Może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni soczewki lub co gorsze odkształcenia lub uszkodzenia oprawek np. urwania noska.
 3. Kładzenia okularów soczewkami w dół bez zabezpieczenia szmatką.

Śledź nas na facebooku oraz IG: kasprzak.optyk