Dlaczego należy kupować okulary tylko u optyka ?

Kierowanie się niższą ceną, może nie wyjść naszym oczom na zdrowie. Dlaczego jest to takie ważne ?


Dlaczego należy kupować okulary tylko u optyka ?

Tylko kupując okulary w salonie optycznym, mamy gwarancję, że dane soczewki nie zniszczą nam wzroku. Przeczytaj i dowiedz się dlaczego.


Wizyta u lekarza okulisty

Jeśli zauważysz u siebie pogorszenie wzroku, najpierw należy wybrać się do lekarza okulisty. Gorsze widzenie nie zawsze jest powodowane tylko samą wadą wzroku, często jest objawem innych, poważniejszych chorób.

Profesjonalne salony optyczne często zatrudniają okulistów, by mogli oni na miejscu zbadać klienta i określić stopień jego wady wzroku oraz wykluczyć inne choroby.


Uwaga na okulary kupowane poza optykiem !

Mimo, że takie gotowe okulary są o wiele tańsze niż okulary kupione w zakładzie optycznym, takie okulary mogą poważnie zniszczyć wzrok.

  1. Wbrew pozorom, bardzo rzadko zdarza się, by oboje oczu miało tą samą wadę wzroku. Stąd tak ważne jest dokładnie zbadanie wady wzroku przez lekarza przed zakupem okularów. Okulary dostępne poza zakładem optycznym mają soczewki korygujące tą samą wadę na jednym i drugim szkle, dlatego dla większości z nas są nieodpowiednie.
  2. Materiały używane do produkcji opraw okularów gotowych są bardzo niskiej jakości. Występują dość częste reakcje alergiczne powstałe na skutek styku takiego materiału ze skórą. Próby modyfikacji kształtu opraw w celu dopasowania do fizjonomii kończą się ich pęknięciem. Dlatego optycy nie podejmują się prób profilowania lub naprawy tego typu okularów.
  3. Soczewki w takich okularach wytwarza się ze szkła lub tworzywa, których nie używa się wcale w optyce okularowej ze względu na bardzo niską klasę optyczną. Są to materiały niejednorodne, o niskiej transmisji światła co powoduje osłabioną jakość widzenia. Dodatkowo soczewki takie zagrażają bezpieczeństwu oka, gdyż posiadają naprężenia wewnętrzne i mogą pęknąć podczas użytkowania.

Codzienne używanie okularów gotowych może prowadzić do zaburzeń widzenia takich jak:

  • nieostre widzenie przynajmniej jednym z oczu,
  • problem z oceną odległości i wielkości oglądanego przedmiotu,
  • postrzeganie przedmiotów jako zniekształconych,
  • dwojenie obrazu, które w konsekwencji może prowadzić do wyłączania jednego z oczu lub nawet zeza
  • uczucie pulsowania i migotania obrazu,
  • wrażenie ciśnienia w oczach, ich łzawienie i pieczenie,
  • bóle oczu, bóle i zawroty głowy.

Soczewki „zerowe”

Poza salonami optycznymi dostępne są okulary „zerowe”, czyli nie posiadające żadnych właściwości korekcyjnych, kupowane głównie ze względów estetycznych. Noszenie takich okularów nie jest obojętne dla zdrowia. Nie posiadają one bowiem niezbędnych filtrów chroniących, przez co mogą mieć negatywne działanie na oczy.


Śledź nas na facebooku oraz IG: kasprzak.optyk