Okulary dla dzieci

Wrzesień jako miesiąc powrotu do szkoły, sprzyja wizytom rodziców w salonach optycznych w poszukiwaniu nowych okularów dla dzieci.

Okulary dla dzieci są jak okulary do zadań specjalnych. Muszą być odporne na uderzenia, zarysowania, a jednocześnie lekkie i dobrze dopasowane, aby nie przeszkadzały dzieciom w codziennych aktywnościach.

Choć wady wzroku dotyczą całości społeczeństwa w związku z rozwojem nowych technologii oraz zwiększonym dostępem do nowoczesnych, elektronicznych narzędzi komunikacji, problem ten coraz większym stopniu dotyczy dzieci i młodzieży.

Najważniejszym powodem rosnącej liczby młodych osób z wadami wzroku jest zmiana sposobu spędzania wolnego czasu prze tę grupę wiekową. Zamiast podwórkowych zabaw obecnie najpopularniejszą formą aktywności pozalekcyjnych jest korzystanie ze smartfonów, tabletów i komputerów.

W efekcie jak alarmują okuliści, można mówić o epidemii krótkowzroczności wśród najmłodszych. Oprócz wad refrakcji czyli krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmie oraz różnowzroczności do najczęstszych zaburzeń  należą również zez jednostronny oraz naprzemienny.

Należy zwrócić uwagę, że im wcześniej wada wzroku zostaje wykryta, tym większa szansa na jej wyleczenie. Nieleczone wady mają tendencję do pogłębiania się.

Na sukces odpowiednio skorygowanej wady wzroku u dziecka składają się dwie rzeczy – poprawnie dobrane moce szkieł okularowych i właściwie dopasowana oprawa okularowa. Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje opraw dla dzieci – oprawki metalowe oraz ‘plastikowe’ oprawki z tworzywa. Jedne jak i drugie posiadają swoje zalety, ale także wady.


Na co zwrócić uwagę wybierając okulary dla dzieci ?

  • 1. Jak leżą na nosie

Oprawy z tworzywa muszą od razu leżeć dobrze na nosie, ponieważ nie ma możliwości późniejszej regulacji. Oprawy metalowe posiadają nanośniki, które są częścią wymienną i można je regulować.

Gdy oprawki są odpowiednio dopasowane do kształtu nasady nosa, są zarazem wygodne, nie zsuwają się w czasie czytania lub zabawy oraz nie uciskają delikatnej skóry dziecka. Przy odbiorze okularów optyk dopasowuje okulary dziecka doginając zauszniki.

  • Materiał i ciężar oprawek

Ważne jest również aby materiał oprawy, który wybieramy był bezpieczny i lekki. Dzięki temu okulary nie będą zbędnym obciążeniem. Jeśli dziecko będzie zauważać okulary istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie je ściągać.

  • Zerkanie ponad okularami

Większość przedmiotów i osób nie znajduje się na wysokości wzroku dziecka. Dziecko aby zobaczyć coś co jest wysoko, przenosi wzrok ponad oprawki, nie unosi głowy do góry. W tym momencie nie patrzy przez szkła okularów. Dlatego tak ważne jest aby tarcza była blisko oczu oraz aby była odpowiedniej wielkości. Dziecko nie ma wtedy możliwości zerkania ponad okularami.

  • Opinię dziecka

Aby zachęcić dziecko do noszenia okularów warto zasugerować się wyglądem oprawek. Ulubiona kolorystyka będzie dobrym argumentem aby polubić swoje okulary. Najlepszym argumentem za noszeniem okularów jest samodzielna decyzja dziecka o tym jakie oprawki będzie nosić.  U najmłodszych najlepiej sprawdzają się oprawy w żywych, tęczowych kolorach.

  • Opinię specjalisty

Podczas wybierania opraw nie bez znaczenia jest opinia optyka o wybieranych oprawach. Nie do każdej oprawy okularowej „pasują” każde szkła. W zależności od mocy soczewek ich charakteru i funkcji jaką mają spełniać musi być dopasowana odpowiednia oprawa.


Rodzicu po odbiorze okularów:

  • poproś optyka by pokazał dziecku jak ma dbać o swoje oprawki, jak je zakładać i ściągać, jak bezpiecznie przechowywać (nie odkładać na szkiełka i trzymać w etui);
  • obserwuj czy okulary nie zsuwają się z nosa;
  • zauważysz, że dziecko drapie się, pociera miejsca gdzie oprawki mają kontakt ze skórą, albo jeśli szkła okularów parują zgłoś to optykowi. Najprawdopodobniej okulary uciskają skórę bądź dolegają zbyt mocno do łuku brwiowego;
  • uczul dziecko na to by inne dzieci nie przymierzały jego okularów;
  • podejdź kreatywnie do adaptacji dziecka do okularów;
  • z wszelkimi wątpliwościami zgłaszaj się do specjalisty – optyka.

Śledź nas na facebooku oraz IG: kasprzak.optyk