Jak dobrać oprawki ?

Jak dobrać oprawki i na co zwrócić uwagę ? Wybór odpowiednich oprawek okularowych może przysporzyć nie lada trudności.


Jak dobrać oprawki ?

W wielu salonach optycznych klienci mają możliwość samodzielnego przymierzania opraw okularowych. Wielu z nich nie jest świadomych, ze dobór odpowiednich opraw ma wpływ nie tylko na wygląd, ale i na codzienny komfort noszenia okularów. Źle dobrane oprawy (np. opierające się na policzkach, za duże lub za małe) nie będą spełniać podstawowej funkcji okularów czyli poprawy jakości widzenia.  Jak dobrać oprawki ? Na co zwracać uwagę ?

Ważny jest nie tylko aspekt estetyczny jak i funkcjonalny okularów.  Wybór oprawek to dla wielu osób nie lada dylemat, ponieważ okulary to element, który towarzyszy nam na co dzień oraz powinien pasować do całościowego stylu osoby, która je nosi. Najtrudniej jest przy wyborze pierwszych oprawek.

Poza aspektem estetycznym bardzo istotne są również funkcje techniczne, które mają spełniać docelowo okulary. W tym wypadu należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy (praca biurowa przy komputerze, praca w terenie itp.), poziom aktywności oraz dzienny czas korzystania z okularów (cały dzień, tylko do czytania, do pracy przy komputerze, tylko do prowadzania samochodu).


Wygoda

Podstawową rzeczą, o której musimy myśleć, wybierając oprawki okularów jest komfort ich noszenia.

Przy wyborze szerokości oprawek należy sprawdzić, by oprawka nie uciskała zbytnio skroni, ani zbytnio od nich nie odstawała. Część stykająca się w nosem powinna idealnie do niego przylegać, nie uciskać go ani nie drażnić.

Wielkość oprawek musi być dopasowana do wielkości twarzy – górna granica oprawek powinna sięgać nie wyżej niż linia brwi, natomiast dolna nie powinna opierać się o policzki. Okulary nie powinny być też za małe.


Kolorystyka

Kolor oprawek okularów jest kwestią gustu. Nasza naturalna szata kolorystyczna także odgrywa tu rolę. Kolor oczu oraz kolor oprawek mogą współgrać ze sobą (np. do niebieskich oczu niebieskie oprawki).

  • Brunetki – głownie oprawki szafirowe, czerwone, czarne, brązowe, srebrne.
  • Blondynki – polecane są oprawki w odcieniach pastelowych i stonowanych np. złote, a dla popielatej blondynki oprawki srebrne albo miedziane.
  • Rudowłose – efektownie wyglądają oprawki złote i miedziane.

Jeśli chcemy uwydatnić fakt noszenia przez nas okularów, możemy wybrać oprawki z tworzywa tzw. plastikowe, które są bardziej widoczne. Jeśli chcemy „ukryć” okulary przed otoczeniem, wybierzmy oprawki metalowe “na żyłkę”.


Dobór oprawek w zależności od kształtu twarzy

  • Okrągła

Do tego kształtu najlepiej pasują oprawki prostokątne, kwadratowe oraz takie, których końce unoszą się w kierunku skroni. Pozwoli to uzyskać efekt optycznego wydłużenia twarzy. Przeciwwskazane dla twarzy okrągłej są oprawki w kształcie okrągłym – spotęguje to widoczność zaokrąglenia.

  • Owalna

Jest to kształt twarzy, do którego najłatwiej dobrać oprawki, gdyż pasują do niego praktycznie każde z nich. Należy jedynie pamiętać, aby nie były są wąskie, gdyż przy owalnej twarzy mogą wyglądać nienaturalnie.

  • Kwadratowa

Idealnie sprawdzą się oprawy łagodzące i wysmuklające ostre rysy twarzy. Warto rozważyć kształty typu pilotki lub lenonki, okrągłe bądź owalne.

  • Trójkątna

W przypadku tego kształtu twarzy, najlepiej sprawdzają się oprawki o zaokrąglonych krawędziach oraz typu “na żyłkę”. Do niektórych trójkątnych twarzy pasują też oprawki w kształcie regularnego koła. Należy unikać ostrych krawędzi oprawek, gdyż mogą one nadmiernie wyostrzyć rysy twarzy.

  • Prostokątna

Tutaj idealnie sprawdzą się oprawki w kształcie owalnym lub kocim lub szerokie oprawy prostokątne. Spowoduje to optyczne wydłużenie twarzy. Należy unikać oprawek w kształcie prostokątów lub innych ostro zarysowanych figur geometrycznych.

  • Podłużna

Posiadacze podłużnej twarzy mogą nosić oprawki owalne lub prostokątne, dzięki czemu twarz zostanie optycznie „skrócona”.


Śledź nas na facebooku oraz IG: kasprzak.optyk

Jak dobrać oprawki ?